14 sierpnia 2015r. jest dniem wolnym dla pracowników Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, dlatego nie ma tego dnia pogrzebów na cmentarzu Powązki Wojskowe, na cmentarzu w Antoninowie, i na cmentarzu na Wólce.

 

Od 10 sierpnia br. Urzędy Stanu Cywilnego w Warszawie rozpoczęły wydawanie odpisów aktów zgonu wg. nowych wzorów, które weszły w życie od marca br.

Jednocześnie ilość bezpłatnych odpisów została zmniejszona i teraz można uzyskać maksymalnie dwa (w tym jeden do przedstawienia do ubezpieczeń społecznych).

W związku z wprowadzeniem nowego systemu obsługa klientów zgłaszających pogrzeby w Warszawie może trwać dłużej niż do tej pory.

nowe akty zgonu

Od 1 marca br. weszła w życie nowelizacja "Prawa o aktach stanu cywilnego" i ruszył "System Rejestrów Państwowych".
Zmiany miały między innymi ułatwić rejestrację zgonów i wydawanie odpisów aktów zgonów. Wprowadzono także nowy wzór odpisu aktu zgonu.

Akty w Urzędach Stanu Cywilnego w Warszawie

Mimo starań Urzędy Stanu Cywilnego w Warszawie na Białołęce, na Bielanach, na Mokotowie, na Ochocie, na Pradze, w Śródmieściu, na Targówku, w Ursusie, na Ursynowie, w Wawrze, w Wesołej, i na Woli nadal korzystają ze starego systemu i wydają interesantom akty zgonu na starych drukach. USC z podwarszawskich gmin szybciej poradziły sobie z nowym systemem i wydają zwykle dokumenty na nowych formularzach.

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowy system będzie wykorzystywany w pełni i usprawni obsługę osób, które chcą jak najszybciej zorganizować pogrzeb. Do czego, jak wiadomo, w pierwszej kolejności potrzebny jest dokument aktu zgonu.

Dla wygody naszych klientów, wyrabiamy akty zgonu w USC w Warszawie

Od 1 marca 2015 zaszły zmiany w zasadach przyznawania zasiłków ZUS.

Do grona osób uprawnionych, członków rodziny zaliczono także babcię, dziadka, dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej oraz osobę, nad którą ustanowiono opiekę prawną. Dzięki temu od 1 marca 2015 r. w razie pokrycia:

  • przez wnuka, kosztów pogrzebu babci lub dziadka, albo
  • przez babcię lub dziadka kosztów pogrzebu wnuka,

zasiłek pogrzebowy przysługuje na zasadach i w wysokości jak w przypadku pozostałych członków rodziny (np. rodziców czy małżonka). Zasiłek pogrzebowy przysługuje z tego tytułu w kwocie 4.000 zł, nawet jeżeli poniesione koszty pogrzebu były niższe.

Więcej informacji na stronie ZUS

Przeczytaj jak rozliczamy zasiłek pogrzebowy ZUS w imieniu klientów